باتری های VRLA، باتری های بدون نیاز به نگهداری هستند. VRLA مخفف کلمه ی Valve Regulated Lead Acid است. باطری های VRLA بطور خلاصه باتری های سیلد بدون نگهداری هستند که به باتری های SMF نیز معروف اند.

نحوه کار باطری های VRLA

این محصول براساس اصل ترکیب دوباره ی اکسیژن عمل می کنند بدین معنی که هیدروژن و اکسیژن آزاد شده در باتری دوباره ترکیب می شوند و تشکیل آب می دهند. به همین دلیل نیازی به اضافه کردن آب مقطر به این باتری ها نیست. همین مسئله باعث می شود، این باتری ها بدون نگهداری باشند.

انواع باتری های VRLA

دو نوع اصلی از این محصول وجود دارد که می توان به باتری های ژله ای و AGM اشاره کرد. باطری های ژله ای، گرد سیلیس را به الکترولیت اضافه می کنند و یک ژل ضخیم تشکیل می دهند. گاهی به این باتری ها، باتری های سیلیکونی نیز گفته می شود. باتری های AGM یا جداکننده ی جذبی، باتری هایی دارای معرفی باتری های VRLAفایبر گلاس در بین صفحات باتری هستند که وظیفه نگه داشتن الکترولیت را دارد.باید گفت که این فرآیند ترکیب دوباره صد در صد کارآمد نیست. بنابراین با گذشت زمان، گازهای آزاد شده که ترکیب نشده اند در داخل باتری جمع می شوند و باعث افزایش فشار داخل باتری می شوند.برای حفظ فشار درون باتری شیرهای حساس به فشار وجود دارد که با افزایش فشار داخلی، در یک آستانه ی مشخص باز می شوند و اجازه می دهند که گازهای اضافی تخلیه شود.به همین دلیل به این باطری ها، باتری های سرب اسیدی با شیر تنظیم شده گفته می شود. این گازهای اضافی در صورت شارژ و دشارژ بیش از حد نیز تولید می شود که می تواند در کارآیی باتری تاثیر داشته باشد.

مزایای اصلی باتری های VRLA در مقایسه با باطری های سرب اسیدی

این باتری ها در حین کار یا در حال شارژ، گاز تولید نمی کنند، پس بر خلاف باتری های سرب اسیدی می توانند در مجاورت هرگونه تجهیزات برقی یا هر ماده قابل اشتعال استفاده شوند.

این باتری ها در صورت شارژ نامناسب اسید آزاد نمی کنند ولی باید

توجه کرد که شارژ نامناسب این باتری ها می تواند در عمر و کارآیی

آنها تاثیر داشته باشد.

این باتری ها ضدآب و نشت اسید هستند.

باتری های VRLA را می توان بصورت افقی نیز استفاده کرد.

در حالی که باتری های سرب اسیدی را نمی توان در این حالت نگه داشت.

حمل و نقل این باتری ها بدون هیچ گونه محدودیتی است

زیرا به دلیل مهر و موم بودن باتری و ممانعت از نشت اسید،

می توان به راحتی آنها را حمل کرد.

معایب باتری های VRLA در مقابل باتری های سرب اسیدی

این باتری ها نسبت به باتری های سرب اسیدی جریان تخلیه ی

کمتری را فراهم می کنند.

باتری های VRLA نسبت به باتری های سرب اسیدی گران تر هستند.

ویژگی های باتری‌های سیلد اسید  ظرفیت باتری

توان باتری به صورت آمپر ساعت (Ah) می شود ، که محصول جریان تخلیه شده و زمان تخلیه بر حسب ساعت (A*h) می باشد .

سرعت تخلیه با Ct نشان داده می شود ، C ظرفیت نرمال باتری و t مدت زمان تخلیه می باشد .

توان جزئی باتری سیلد اسید بر اساس استاندارد JIS C8702-1 با استفاده از سرعت تخلیه ٢۰ ساعت محاسبه می شود . مثلا ظرفیت باتری WP5-12 پنج ساعت می باشد ، که به معنی آن است که وقتی باتری در حال تخلیه است با سرعت C20 ، یعنی ۰.٢۵ آمپر تا 75V/Cell ، زمان تخلیه ٢۰ ساعت خواهد بود .

ظرفیت باتری با سرعت تخیله تغییر می کند . هرچه جریان تخلیه بیشتر باشد ظرفیت باتری کمتر است .

بهتر است باتری را قبل از استفاده کاملا شارژ کنید ، به خصوص وقتی می خواهید اولین بار بعد از خرید از آن استفاده کنید یا باتری به مدت زیادی در انبار نگه داری شده است . باتری در نتیجه­ی تخلیه­ی خود به خود مقداری از ظرفیت خود را از دست می دهد و برای بازیابی توان کامل خود نیاز به شارژ مجدد دارد . باتری‌های سیلد اسید را در ظروفی که هوا نمی تواند به آن نفوذ کند ، قرار ندهید ، یا آن را در اتاقی که که تهویه مناسب ندارد نصب نکنید . گاز تولید شده توسط واکنش های شارژ بیش از حد باتری در صورتی که توسط جرقه های ناشی از دستگاه ها یا سوئیچ های برق آتش بگیرد ممکن است منجر به انفجار شود . با استفاده از پیچ ، بست را به ترمینال محکم ببندید .

روی باتری اشیاء فلزی قرار ندهید .

باتری را در حالت وارونه شارژ نکنید ، ممکن است این کار باعث نشت اسید شود .

باتری‌ها باید در محدوده دمایی زیر مورد استفاده قرار گیرند :   دمای شارژ: ۰ تا ۴۰ درجه سانتیگراد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *